SKU: VBD554FS0
Brand: Bosch
Bosch 90cm Built In Oven Stainless Steel VBD554FS0
- Regular price
- R 22,499.00
- Sale price
- R 22,499.00
- Regular price
-
R 22,499.00 - Unit price
- / per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Bosch 90cm Oven VBD554FS0 - Spacious 90cm stainless oven. Professional cooking performance.
Features and Specifications:
- Hot-Air (Optimal Heat Distribution),
- LED Display Control,
- Pop-Out Controls,
- Catalytic Coating,
- Full Glass Inner Door,
- Electronic Clock,
- Drop Down Door,
- Rapid Heating,
- Halogen Light,
- Integral Cooling Fan,
- 1 x Enamel Baking Tray,
- 1 x Combination Grid,
- 1 x Universal Pan,
- Safety Lock,
- Multi-Functions Oven,
- Bottom Heating,
- Circulation Air,
- Conventional Heat / Heat Gentle,
- Full-Width Grill,
- Hot Air Grilling,
- Rotisserie.
| Colour: | Stainless Steel |
| Capacity: | 112L (Net) |
| Fan: | Yes |
| Energy Efficiency: | B |
| Warranty Period: | 5 Years |
| Dimensions: | |
| Height: | 595mm |
| Width: | 896mm |
| Depth: | 570mm |
| Aperture | (Cutout Size): |
| Height: | 604mm |
| Width: | 860mm |
| Depth: | 560mm |
