SKU: EP9A6QI40M
Brand: Siemens
Siemens iQ500 Gas Hob 90 cm Tempered glass, Black EP9A6QI40M
- Regular price
- R 13,999.00
- Sale price
- R 13,999.00
- Regular price
-
R 16,999.00 - Unit price
- / per
Sale
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Experience precise cooking with the Siemens iQ500 90 cm Gas Hob (EP9A6QI40M) in sleek black tempered glass. Features stepFlame technology, a powerful 4.0 kW wok burner, and easy-clean design?Çöperfect for modern South African kitchens.
Features and Specifications:
- Tempered Glass,
- stepFlame Technology,
- Detachable metallic sword knobs,
- Cast Iron Pan Support,
- Automatic gas stop,
- Semi-continuous pan support,
-
Wok burner with 4.0 kW,
- Burners are as follows:
1 x 1.0 KW,
1 x 3.0 KW,
1 x 4.0 KW,
2 x 1.75 KW.
| Colour: | Black |
| Electronic Ignition: | Yes |
| Flame Failure Safety Device: | Yes |
| Warranty Period: | 5 Years |
| Dimensions: | |
| Width: | 915mm |
| Depth: | 520mm |
| Aperture | (Cutout Size): |
| Width: | 850mm |
| Depth: | 490mm |
