SKU: DWD318
Brand: Defy
Defy 7/4kg Front Loader Combo Washing Machine Grey DWD318
- Regular price
- R 7,499.00
- Sale price
- R 7,499.00
- Regular price
-
R 9,199.00 - Unit price
- / per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Defy 7/4KG Combo Washer Dryer DWD318 - Compact grey combo unit. 7kg wash/4kg dry. Ideal for small spaces.
Features and Specifications:
- Steam-Cure Technology
- 15 Programs
- Brushless Motor
- Anti Vibration Side Wall
- Seamless XL Door Design
- White Led Display
- Hygiene+ Wash & Dry Program
- Fast + Function
- Child Lock
- Aqua-Fusion Technology
- 10-Year Warranty on Motor
| Colour: | Grey |
| Capacity: | 7kg (Wash) |
| Capacity: | 4kg (Dry) |
| Energy Efficiency: | A+++ (Wash) |
| Energy Efficiency: | B (Dry) |
| Consumption: | 0.84kWh/Cycle (Wash) |
| Consumption: | 5.67kWh/Cycle (Dry) |
| Maximum Spin Speed: | 1200rpm |
| Warranty Period: | 3 Years |
| Dimensions: | |
| Height: | 840mm |
| Width: | 500mm |
| Depth: | 600mm |
