SKU: DMF454
Brand: Defy
Defy 386L CF410 Chest Freezer DMF454
- Regular price
- R 6,499.00
- Sale price
- R 6,499.00
- Regular price
-
R 6,499.00 - Unit price
- / per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Defy 386L Chest Freezer DMF454 - Large 386L capacity. Reliable freezing for extended storage.
Features and Specifications:
- Multi-Mode Control Panel,
- New Fast Freeze Function,
- Chill in Technology,
- Defrost Drip Tray,
- New Handle Design and Integrated lock,
- Marble Patterned Durable Top,
- Plastic Basket,
- Metallic Spring-Loaded Hinges,
- Roller Wheels,
- Lighting,
- Aluminum Interior.
Multi-Mode Selection:
- Fridge (1 to 8 Degree Celsius),
- Chiller (-2 to 3 Degree Celsius),
- Freezer (-24 to -15 Degree Celsius).
| Colour: | White |
| Capacity: | 386L (Net) |
| Refrigeration Gas: | R600a |
| Energy Efficiency: | A |
| Consumption: | 372 kWh / Year |
| Warranty Period: | 2 Years |
| Dimensions: | |
| Height: | 860mm |
| Width: | 1285mm |
| Depth: | 725mm |
