SKU: DGS904
Brand: Defy
Defy Gas/Electric Stove Stainless Steel DGS904
- Regular price
- R 12,999.00
- Sale price
- R 12,999.00
- Regular price
-
R 13,799.00 - Unit price
- / per
Sale
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Defy Gas/Electric Stove DGS904 - Stainless steel finish. Dual fuel options. Modern kitchen essential.
Features and Specifications:
- 5 Gas Burners (1 Wok)
- Electronic Ignition
- Easy Clean Enamel Oven Interior
- Full Mirror Glass Door
- Bottom Storage Compartment
- Oven Light
- 5 Burner Controls
- Heavy-Duty Cast Iron Pot Stands
- Minute Minder
- 1 x Deep Tray
- Timer
- Flame Failure Safety Device
- Multi-Functions:
- Grill
- Top Heat + Fan
- Fan Assisted Baking
- Conventional Cooking
- Bottom Heat + Fan
- Turbo Grill
- Defrost
| Colour: | Stainless Steel |
| Capacity: | 90L (Net) |
| Fan: | Yes |
| Energy Efficiency: | B |
| Electronic Ignition: | Yes |
| Flame Failure Safety Device: | Yes |
| Warranty Period: | 3 Years |
| Dimensions: | |
| Height: | 900mm |
| Width: | 900mm |
| Depth: | 650mm |
