SKU: DAW396
Brand: Defy
Defy 8kg SteamCure Front Loader Washing Machine Manhattan Grey DAW396
- Regular price
- R 5,499.00
- Sale price
- R 5,499.00
- Regular price
-
R 6,999.00 - Unit price
- / per
Sale
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Upgrade laundry day with the Defy 8kg SteamCure Front Loader DAW396 in Manhattan Grey, powerful, hygienic & energy-efficient for sparkling clean clothes. Online Shop.
Features and Specifications:
- LED Digital Display,
- Freestanding,
- 15 Programs,
- Pre-wash Function,
- Water saving mode,
- Overflow safety,
- Aquawave ,
- Stainless Steel Drum,
- Child-lock.
| Colour: | Manhattan Grey |
| Capacity: | 8kg |
| Energy Efficiency: | A+++ |
| Consumption: | 0.776kWh/Cycle |
| Maximum Spin Speed: | 1200rpm |
| Warranty Period: | 3 Years |
| Dimensions: | |
| Height: | 845mm |
| Width: | 600mm |
| Depth: | 546mm |
