SKU: DBO489
Brand: Defy
Defy Built In Oven Black DBO489
- Regular price
- R 5,999.00
- Sale price
- R 5,999.00
- Regular price
-
R 5,999.00 - Unit price
- / per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Defy Black Oven DBO489 - Sleek black finish. Built-in oven with multiple functions.
Features and Specifications:
- LED TC Timer,
- Steam Assisted Cook & Clean,
- Removable Inner Glass,
- Cooking Guide,
- 5 Steel Side Racks,
- Defrost,
- Thermo-Fan Bake,
- Fan Assisted Static Bake,
- Static Bake,
- Turbo Grill,
- Easy Clean, Vitreous Enamel Interior,
- Built-In Shelf Rails,
- Aluminum Handle,
- Pull Down And Removable Oven Door,
- Black Glass With Large Viewing Window,
- Fascia Cooling Fan,
- Black Control Panel,
- Oven Thermostat With Pilot Light,
- Temperature Range 70 - 230 Degree Celsius,
- Multi-Function Selector,
- Oven Tray,
- Wire Shelf.
| Colour: | Black |
| Capacity: | 67L (Net) |
| Fan: | Yes |
| Energy Efficiency: | A |
| Warranty Period: | 3 Years |
| Dimensions: | |
| Height: | 605mm |
| Width: | 590mm |
| Depth: | 565mm |
| Aperture | (Cutout Size): |
| Height: | 590mm |
| Width: | 565mm |
| Depth: | 570mm |
