SKU: MES3500
Brand: Bosch
Bosch Centrifugal Juicer Vita Juice 3 Blue, Silver MES3500
- Regular price
- R 2,199.00
- Sale price
- R 2,199.00
- Regular price
-
R 2,199.00 - Unit price
- / per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Bosch Vita Juice 3 Juicer MES3500 - Blue-silver design. 700W power. 1.5L juice jug. 3-speed control. Easy clean. 85% juice yield. Quiet operation.
Features and Specifications:
- High-Speed Centrifugal Extraction
- Large Feed Chute (70mm Diameter)
- Stainless Steel Micro-Mesh Filter
- Easy to Clean
- Dishwasher Safe Parts
- Safety Lock System
- Compact & Stylish Design
- Anti-Drip Sprout
- Quiet Operation
- BPA-Free Materials
| Colour: | Blue, Silver |
| Wattage: | 700W |
| Capacity: | 1.25L (Jug) |
| Capacity: | 2.0L (Pulp Collector) |
| Warranty Period: | 1 Year |
| Dimensions: | |
| Height: | 310mm |
| Width: | 312mm |
| Depth: | 180mm |
