SKU: CMG7241B1
Brand: Bosch
Bosch Built-In Microwave Oven Black Glass CMG7241B1
- Regular price
- R 18,999.00
- Sale price
- R 18,999.00
- Regular price
-
R 18,999.00 - Unit price
- / per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Bosch Built-In Microwave Oven CMG7241B1 - Black glass design. 1000W power. Auto programs. EasyClean interior. Energy efficient.
Features and Specifications:
- Microwave Function,
- Air Fry Function,
- Hot-air Gentle,
- Digital Control Ring,
- TFT Touch Display,
- Flap Door with Soft-Open and Soft-Close,
- Autopilot,
- LED Lighting,
- Temperature Range 30 - 230 Degree Celsius,
- Max Power 3600W,
- 16 Heating & Combination codes,
- 5 Power levels,
- Bar Handle,
- Child Lock,
- Automatic Switch Off.
| Colour: | Black |
| Capacity: | 45L (Net) |
| Energy Efficiency: | N/A |
| Fan: | Yes |
| Warranty Period: | 5 Years |
| Dimensions: | |
| Height: | 455mm |
| Width: | 594mm |
| Depth: | 548mm |
| Aperture | (Cutout Size): |
| Height: | 450mm |
| Width: | 560mm |
| Depth: | 550mm |
