SKU: BAW209
Brand: Beko
Beko 10kg Front Loader Washing Machine Twilight Grey BAW209
- Regular price
- R 8,999.00
- Sale price
- R 8,999.00
- Regular price
-
R 9,999.00 - Unit price
- / per
Sale
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Beko 10kg Front Loader Washing Machine Twilight Grey BAW209: Efficiently clean large 10kg loads with this energy-saving grey washer.
Features and Specifications:
- StainExpert Program,
- AquaWave,
- Daily Xpress Program (28min),
- Steam Technology,
- Digital Display,
- Wireless HomeWhiz Connection,
- 15 Programs,
- Prewash, Steam and Fast+ Functions,
- Drum Clean, Night Mode, Wireless and Anti Crease functions,
- ProSmart Inverter Motor,
- Anticrease,
- Stainless Steel Drum,
- Child Lock,
- Overflow Safety,
- Unbalanced Load Control,
- Automatic Water Adjustment,
- Emergency Water Drain Hose.
| Colour: | Twilight Grey |
| Capacity: | 10kg |
| Energy Efficiency: | A+++ |
| Consumption: | 0.96kWh/Cycle |
| Maximum Spin Speed: | 1400rpm |
| Warranty Period: | 3 Years |
| Dimensions: | |
| Height: | 845mm |
| Width: | 600mm |
| Depth: | 580mm |
